Artykuły:
Wpływ podwrażliwości i nadwrażliwości dotykowej na funkcjonowanie dziecka w wieku szkolnym
Układ dotykowy jest jednym ze zmysłów bliższych. Jego rozwój ma swój początek w okresie prenatalnym.
Czytaj więcejPropriocepcja
Nie wszyscy wiedzą, że do odbierania bodźców z otoczenia zewnętrznego człowiek potrzebuje aż siedmiu zmysłów. Zazwyczaj, myśląc o zmysłach, rozważamy pięć zmysłów, o których mówi się w szkole.
Czytaj więcejPrzedsionek
Układ przedsionkowy, w którego skład wchodzi błędnik i jądra przedsionkowe, znajduje się w uchu wewnętrznym człowieka.
Czytaj więcejWęch
Już starożytni filozofowie zwracali uwagę na istnienie zmysłu węchu, jednak podchodzili do niego z dość dużą pogardą. Zazwyczaj twierdzili, że jest to zmysł znajdujący się najniżej w hierarchii, a bodźce, które do niego dochodzą interpretowane są subiektywnie. W związku z tym, nie przekazuje on wartościowej informacji sensorycznej, a człowiek nie powinien mu ufać w trakcie poznawania świata i otaczającej rzeczywistości. Dopiero w XX wieku naukowcy zaczęli przywracać znaczenie węchowi. Richard Axel i Linda Buck, w 2004 roku, otrzymali Nagrodę Nobla za udowodnienie, że tysiąc różnych genów pozwala człowiekowi w konsekwencji na rozpoznawania ponad 10 000 zapachów. Prześledzili oni również drogę sygnałów węchowych. Okazało się, że impulsy nerwowe docierają nie tylko do kory nerwowej (uznawanej za „siedlisko świadomości”), ale również do układu limbicznego będącego najbardziej archaicznym obszarem mózgu, które odpowiada za emocje i zapamiętywanie.
Czytaj więcejTerapia neurotaktylna
Terapia neurotaktylna jest specjalnym programem opracowanym przez dr Svetlanę Masgutową. Jego głównym założeniem jest wspieranie układu nerwowego poprzez wykonywanie naturalnych ruchów stymulujących zasoby czuciowo-ruchowe organizmu. Autorka oparła swoje metody pracy na wieloletnich doświadczeniach. Wykorzystywała bowiem dotyk w terapii dzieci i dorosłych będących między innymi ofiarami wojen, trzęsień ziemi, ale przede wszystkim w pracy z poszkodowanymi w katastrofie kolejowej, która miała miejsce w 1989 roku w Rosji. Dzięki temu możliwe stało się zaobserwowanie tego, jak wiele pozytywnych efektów przynosi terapia. Warto więc zastanowić się nie tylko na tym, jakie są konkretne założenia terapii neurotaktylnej, ale również zwrócić uwagę na korzyści, jakie niesie jej stosowanie.
Czytaj więcejPrzykładowy scenariusz zajęć z wykorzystaniem integracji sensorycznej dla nauczycieli przedszkola
Temat: W zdrowym ciele zdrowy duch
Czytaj więcejJak zapanować nad swoimi myślami?
Przykładowy scenariusz zajęć z wykorzystaniem integracji sensorycznej dla nauczycieli klas I–III
Czytaj więcejKinezjologia edukacyjna
Prowadzenie terapii integracji sensorycznej jest bardzo dużym wyzwaniem i wymaga od terapeutów nie tylko zaangażowania, ale również ciągłego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Dlatego też niezmiernie istotne staje się sięganie do tych metod i technik, które zostały już opracowane i adaptowanie ich do sytuacji terapeutycznej. Wiele z nich bowiem w swoich pierwotnych założeniach nawiązuje do rozwoju zmysłów człowieka i proponuje aktywności mające na celu ich doskonalenie. Do tej grupy należy zaliczyć koncepcję nazwaną kinezjologią edukacyjną. Nurt ten został opracowany przez Paula Dennisona. Jego głównym celem stało się odtworzenie naturalnego potencjału człowieka poprzez wykorzystanie w codziennej praktyce szeregu ćwiczeń i aktywności fizycznych.
Czytaj więcejPodłoże zaburzeń SI
W grupie przedszkolnej nauczyciel może spotkać różne dzieci. Jedne z nich są spokojne i opanowane, a inne żywiołowe i bardzo aktywne. Niektóre zaś przejawiają liczne zachowania o negatywnym charakterze. Bywa, że gryzą, kopią lub popychają swoich rówieśników, mają trudności z koncentracją na zajęciach i nie są w stanie skupić się przez odpowiedni czas na realizowanym zadaniu. Jest to ta grupa, która zazwyczaj dezorganizuje pracę nauczyciela i przeszkadza w prowadzeniu zajęć, a z drugiej strony – dzieci te potrafią skupić się na zajęciach indywidualnych i przeważnie dobrze na nich funkcjonują. Pojawia się więc pytanie, jakie są przyczyny takich zachowań.
Czytaj więcejIntegracja sensoryczna jako metoda wspomagająca w pracy z dzieckiem z zespołem Downa
Rozwój każdego człowieka uzależniony jest od wielu różnorodnych czynników.
Czytaj więcejPlastyka sensoryczna i jej zastosowanie w codziennej pracy dydaktycznej
Jednym z elementów wykorzystywanych na zajęciach z zakresu integracji sensorycznej są gry i zabawy plastyczne. Mówi się nawet o takim obszarze jak plastyka sensoryczna. Jakie znaczenie ma plastyka sensoryczna dla rozwoju dziecka oraz jak można ją wykorzystać w codziennej pracy?
Czytaj więcejSposoby wspierania układu proprioceptywnego
Propriocepcja odpowiada przede wszystkim za to, aby odbierać bodźce napływające z mięśni i ścięgien. Informują one mózg o tym, jak położone jest ciało oraz jego poszczególne części, a także jakiego rodzaju ruchy są wykonywane. Wszystkie impulsy o charakterze proprioceptywnym wędrują od rdzenia kręgowego w górę, do pnia mózgu oraz móżdżku.
Czytaj więcejDzieci z zespołem Retta – czyli jak wspomagać funkcjonowanie „milczących aniołków”?
Zespół Retta jest bardzo ciężkim zaburzeniem neurologicznym, którego główną przyczyną jest mutacja genetyczna. Chorują na niego przede wszystkim dziewczynki i kobiety. Dzieci te przychodzą na świat z ciąż prawidłowych, w czasie których nie pojawiają się żadne problemy, trudności czy powikłania. Chłopcy dotknięci tą chorobą umierają na etapie rozwoju płodowego lub tuż po porodzie. Objawy zespołu Retta są niezauważalne. W pierwszych miesiącach życia dziewczynki rozwijają się normalnie. Pierwsze niepokojące symptomy pojawiają się około drugiego roku życia i można podzielić je na cztery fazy. Każda dziewczynka przechodzi przez pierwszą i drugą fazę, jednak trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jaka będzie intensywność objawów u każdej pacjentki.
Czytaj więcejFAS a zaburzenia integracji sensorycznej
Proces integracji sensorycznej rozpoczyna się już w życiu płodowym. To w tym czasie zaczyna się bowiem kształtować mózg i układ nerwowy, a tym samym wszystkie zmysły dziecka. Żeby móc się prawidłowo rozwijać, mózg potrzebuje różnorodnej stymulacji zarówno w okresie prenatalnym, jak również po przyjściu na świat.
Czytaj więcejMózgowe porażenie dziecięce a zaburzenia integracji sensorycznej
W przypadku dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym można mówić o dwóch rodzajach zaburzeń integracji sensorycznej. Wyznacznikiem jest tutaj przyczyna powstania zaburzenia, która może mieć charakter pierwotny lub wtórny.
Czytaj więcejScenariusz zajęć z wykorzystaniem integracji sensorycznej
Temat: Usprawnienie procesu koncentracji i uwagi
Czytaj więcejProfile sensoryczne
Nie ma dwóch identycznych ludzi, nawet jeśli mówimy o bliźniętach. Każdy człowiek interesuje się innymi rzeczami, ma inne preferencje i ulubione aktywności. Jedni najchętniej spędzają swój czas wolny z dobrą książką, słuchają muzyki lub spacerują, inni wolą być w ciągłym ruchu, wędrować, zwiedzać czy spotykać się z nowymi ludźmi. Dzięki tej różnorodności świat jest ciekawszy, daje nam zdecydowanie więcej możliwości. Co jednak leży u podłoża tych różnic? Skąd się one biorą? Do niedawna wychodzono z założenia, że przyczyną tego stanu rzeczy jest temperament, który określa się jako zespół cech, z którymi dziecko przychodzi na świat. Owe cechy ujawniają się już we wczesnym dzieciństwie i stanowią fundament, na którym budowana jest cała osobowość dziecka. Od jakiegoś czasu coraz częściej zaczyna się jednak wspominać o tym, że na nasze zachowanie i preferencje może mieć wpływ profil sensoryczny.
Czytaj więcejMasy plastyczne
Integracja sensoryczna traktowana jest jak „naukowa zabawa”, co oznacza, że poprzez zaplanowane zabawy i aktywności, które dla dziecka są atrakcyjne i ciekawe, terapeuta oddziałuje na układ nerwowy. Dzięki temu osiąga pozytywne efekty i wspiera rozwój dziecka. Zabawa jest podstawowym sposobem spędzania wolnego czasu przez dzieci. Pozytywnie wpływa na rozwój jego osobowości oraz daje możliwość poznawania siebie i swojego otoczenia. Jednocześnie sprzyja ona rozwojowi kreatywności – dziecko ma bowiem planować, tworzyć, wymyślać, budować, konstruować, dzięki czemu uzyskuje harmonię w aspekcie poznawczym, społecznym, fizycznym i emocjonalnym. Jedną z podstawowych zabaw proponowanych dzieciom w trakcie zajęć z integracji sensorycznej, jest zabawa z wykorzystaniem mas plastycznych.
Czytaj więcejStudium przypadku – Agnieszka, 7 lat, nadwrażliwość słuchowa i podwrażliwość proprioceptywna
Dziewczynka ma osłabione napięcie mięśniowe oraz problemy ze słuchem. Późno zaczęła mówić, a wcześniej porozumiewała się na migi. Trudnością jest dla niej wyłapywanie niektórych dźwięków. Potrafi też zasłaniać uszy, gdy słyszy mocne, głośne dźwięki. Pojawia się problem z pisaniem – męczy się przy pisaniu, przyjmuje nieprawidłową postawę przy stoliku.
Czytaj więcejSensorycznie wszystko gra – wykorzystanie zabaw sensorycznych z dziećmi w celu doskonalenia koncentracji, uwagi oraz skupienia
Przykładowy scenariusz zajęć z wykorzystaniem integracji sensorycznej dla nauczycieli klas I–III
Czytaj więcejSensoryczne powitanie wiosny
Przykładowy scenariusz zajęć z wykorzystaniem integracji sensorycznej dla nauczycieli klas I–III
Czytaj więcejWiosenne i wielkanocne zabawy z wykorzystaniem mas plastycznych
Wielkanoc to bardzo piękne święta, mocno związane z porą roku, w której występują – wiosną. Może być to też czas tworzenia ciekawych prac plastycznych i różnorodnych kompozycji. Wielkanoc może być również inspiracją na zajęciach z zakresu integracji sensorycznej. Często na tego typu zajęciach z dziećmi tworzy się i przygotowuje różne masy plastyczne. Poniżej zamieszczam w związku z tym kilka przykładów zabaw z zakresu plastyki sensorycznej inspirowanych właśnie Wielkanocą i wiosną.
Czytaj więcejPraca z dzieckiem przewlekle chorym
O zaburzeniach integracji sensorycznej mówi się najczęściej w kontekście dzieci, których rozwój przebiega prawidłowo, zgodnie z normami rozwojowymi. Należy jednak podkreślić, że bardzo często współwystępują one z zaburzeniami całościowymi, takimi jak zaburzenia ze spektrum autyzmu, w przypadku niepełnosprawności, chorób genetycznych oraz chorób przewlekłych.
Czytaj więcejTerapia w Sali Doświadczeń Świata
Rodzice i terapeuci dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej poszukują różnorodnych rozwiązań i miejsc pozytywnie wpływających na rozwój oraz funkcjonowanie dzieci. Okazuje się, że znajdują to w Sali Doświadczeń Świata. Warto zastanowić się nad tym, czym taka sala jest, jakie spełnia funkcje oraz w jaki sposób powinna zostać wyposażona, żeby jak najlepiej oddziaływać na dzieci, które w niej pracują.
Czytaj więcejSensoryczny Dzień Dziecka – wykorzystanie aktywności plastycznych i ruchowych do urozmaicenia obchodów Dnia Dziecka
Sensoryczny Dzień Dziecka – wykorzystanie aktywności plastycznych i ruchowych do urozmaicenia obchodów Dnia Dziecka
Czytaj więcejZaburzenie przetwarzania słuchowego a terapia integracji sensorycznej
Problemy z przetwarzaniem słuchowym dotykają coraz więcej dzieci, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza i terapia małego pacjenta. Jak pomóc dziecku z problemami słuchu w gabinecie terapeuty SI?
Czytaj więcejSala do prowadzenia terapii SI
Terapia integracji sensorycznej jest coraz bardziej popularna. Okazuje się bowiem, że dzieci i młodzież mają wiele różnorodnych trudności, z którymi nie są w stanie sobie samodzielnie poradzić. Trzeba pamiętać o kilku istotnych aspektach, które będą wypływały na efektywność terapii i zapewnią atrakcyjny charakter prowadzonych zajęć.
Czytaj więcejJaki wpływ na rozwój dziecka mają odruchy ASTOS i STOS?
Funkcjonowanie dziecka i jego rozwój są bardzo mocno uzależnione od tego, jak pracuje mózg i układ nerwowy. Należy zauważyć, że układ nerwowy jest zbudowany z kilku współpracujących ze sobą podsystemów, które jednocześnie oddziałują na całość organizmu.
Czytaj więcejStudium przypadku Ignasia – zaburzenia posturalne oraz zaburzenia układu przedsionkowego
Chłopiec ma problem z regulacją emocji oraz koncentracją. Rodzice informują o wzmożonej potrzebie ciągłego ruchu i jednoczesnej niezgrabności ruchowej. Z przeprowadzonego wywiadu wynika, że Ignaś ma m.in. zaburzenia posturalne i zaburzenia układu przedsionkowego. Podejrzewa się również przetrwałe odruchy twarzowe oraz odruch ATOS i STOS.
Czytaj więcejWyprawa do magicznej krainy skarbów
– przykładowy scenariusz zajęć wyciszających i relaksujących z wykorzystaniem pozycji jogi
Czytaj więcejJak dobrze i bezpiecznie spędzić wakacje?
Zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego zachowania w czasie wolnym
Czytaj więcejWstępna ankieta dla rodziców na temat dziecka rozpoczynającego edukację przedszkolną
Wstępna ankieta dla rodziców na temat dziecka rozpoczynającego edukację przedszkolną
Czytaj więcejOcena rozwoju procesów sensorycznych dziecka w wieku 7 lat
Studium przypadku dziewczynki w wieku 7 lat 5 miesięcy, u której zaobserwowano problemy czynnościami w życiu codziennym.
Czytaj więcejArkusz obserwacji dziecka - wczesne wspomaganie rozwoju
Arkusz obserwacji dziecka - wczesne wspomaganie rozwoju
Czytaj więcejWielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia
Wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia
Czytaj więcejOcena rozwoju procesów integracji sensorycznej dziecka z trudnościami z regulacją emocji
Studium przypadku chłopca w wieku dwóch lat, który potrzebuje ustalić dodatkowe formy terapii z powodu nerwowości oraz nieumiejętności radzenia sobie z emocjami.
Czytaj więcejFormularz sprawdzający występowanie zaburzeń w obszarze orientacji w przestrzeni
Formularz sprawdzający występowanie zaburzeń w obszarze orientacji w przestrzeni
Czytaj więcejOcena rozwoju procesów integracji sensorycznej. Rediagnoza
Omówienie oceny rozwoju procesów integracji sensorycznej dziewięcioletniej dziewczynki - rediagnoza.
Czytaj więcejScenariusz zajęć - wyprawa na jesienny spacer
Scenariusz zajęć stymulujący układ przedsionkowy i proprioceptywnego
Czytaj więcejIndywidualny program terapii integracji sensorycznej dziecka z dyspraksją
Indywidualny program terapii integracji sensorycznej dziecka z dyspraksją
Czytaj więcejAnkieta dla rodziców dziecka z podejrzeniem dyspraksji
Co powinno ich zaniepokoić w zachowaniu dziecka?
Czytaj więcejWzór arkusza obserwacji dziecka z podejrzeniem dysleksji
Wzór arkusza obserwacji dziecka z podejrzeniem dysleksji
Czytaj więcejĆwiczenia wpływające na rozwój praksji
Przykłady konkretnych ćwiczeń wpływających pozytywnie na koordynację wzrokowo-ruchową, motorykę i orientację przestrzenną.
Czytaj więcejPrzykład diety sensorycznej dla chłopca w wieku 6 lat
Dziecko z podreaktywnością proprioceptywną, zaburzeniami koordynacji, osłabioną koncentracją, z podejrzeniem dyspraksji.
Czytaj więcejKwestionariusz sensoryczny - dziecko z dyspraksją
Czytaj więcejKwestionariusz wywiadu diagnostycznego dziecka z MPD
Kwestionariusz wywiadu diagnostycznego dziecka z MPD
Czytaj więcejDziecko lat 7 z MPD oraz niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim (spastyczność w kończynach górnych)
Zajęcia indywidualne usprawniające koncentrację i uwagę
Czytaj więcejJakie pytania dotyczące zaburzeń SI powinni zadać sobie rodzice dziecka z MPD?
Jakie pytania dotyczące zaburzeń SI powinni zadać sobie rodzice dziecka z MPD?
Czytaj więcejIndywidualny program zajęć w zakresie wspomagania rozwoju funkcji percepcyjno-motorycznych oraz stymulacji rozwoju poznawczego
Indywidualny program zajęć w zakresie wspomagania rozwoju funkcji percepcyjno-motorycznych oraz stymulacji rozwoju poznawczego
Czytaj więcejObserwacja rozwoju mowy i procesów poznawczych dziecka 5-letniego
Obserwacja rozwoju mowy i procesów poznawczych dziecka 5-letniego
Czytaj więcejObserwacja dziecka w przedszkolu po wstępnym okresie adaptacji
Obserwacja dziecka w przedszkolu po wstępnym okresie adaptacji
Czytaj więcejPlastikowe bezbarwne lub białe łyżki
Zabawa na doskonalenie percepcji wzrokowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, orientacji przestrzennej, koncentracji.
Czytaj więcejStymulacja wzrokowa w gabinecie terapeuty SI
Wzrok jest jednym ze zmysłów dalszych, jednak konieczne jest nie tylko sprawdzenie, jak dziecko radzi sobie z odbiorem bodźców wzrokowych, ale również podjęcie działań, które będę wspierały i doskonaliły wzrok. Wzrok pozwala nam przecież poznawać świat i zdobywać nowe doświadczenia. Warto mieć świadomość, że sam proces widzenia nie odbywa się w oku, ale w mózgu. Oko jest tylko rodzajem przekaźnika, dzięki któremu bodźce z otoczenia docierają do odpowiednich obszarów w mózgu. Co ważne, przychodząc na świat, dziecko nie ma w pełni wykształconej umiejętności widzenia. Jest to jedyny zmysł, który doskonali się wraz z rozwojem i jest uzależniony od jakości bodźców wzorkowych, ale też od innych bodźców, które docierają do dziecka od pierwszych miesięcy życia.
Czytaj więcejRozważania o propriocepcji
Coraz więcej rodziców zgłasza się do terapeutów integracji sensorycznej po pomoc, wsparcie i wskazówki. Dlaczego właściwie do nas przychodzą? Bo zachowania ich dzieci są trudne, niezrozumiałe i niepokojące. Często rodzice nie wiedzą, z czego to wszystko wynika. Jednocześnie ci sami rodzice otrzymują informacje zwrotne z przedszkola – okazuje się, że ich pociechy są za szybkie w działaniu, nie potrafią utrzymać odpowiedniego poziomu skupienia oraz zaczepiają innych. Chyba jednak najtrudniejszą dla rodzica jest ta sytuacja, kiedy słyszy, że jego dziecko bije, szczypie, gryzie, kopie lub popycha rówieśników. Na początku pojawia się więc myśl, że jest po prostu niegrzeczne i nieposłuszne. Jednak po chwili przychodzi refleksja, że może coś innego stoi za jego reakcjami. Warto zastanowić się nad tym, dlaczego niektóre dzieci zbyt dużo siły wykorzystują w zabawie czy w relacjach z innymi oraz jak można im w tym pomóc. Zastanowimy się także nad tym, co jest przyczyną tego stanu rzeczy.
Czytaj więcejFilmy:
Rola i znaczenie dotyku w integracji sensorycznej
Rola i znaczenie dotyku w integracji sensorycznej
Czytaj więcejWpływ integracji sensorycznej na rozwój emocjonalny
Wpływ integracji sensorycznej na rozwój emocjonalny
Czytaj więcejRozwój motoryki małej oraz ćwiczenia usprawniające
Rozwój motoryki małej oraz ćwiczenia usprawniające
Czytaj więcejRyzyko dysleksji - diagnoza dziecka w wieku przedszkolnym
Ryzyko dysleksji - diagnoza dziecka w wieku przedszkolnym
Czytaj więcejZasady komunikacji z dzieckiem z zaburzeniami koncentracji
Zasady komunikacji z dzieckiem z zaburzeniami koncentracji
Czytaj więcej