Mózgowe porażenie dziecięce a zaburzenia integracji sensorycznej
W przypadku dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym można mówić o dwóch rodzajach zaburzeń integracji sensorycznej. Wyznacznikiem jest tutaj przyczyna powstania zaburzenia, która może mieć charakter pierwotny lub wtórny.
Do tych pierwszych zaliczona została sytuacja, w której u dziecka można zaobserwować nieprawidłowe funkcjonowanie takich struktur anatomicznych, jak móżdżek czy drogi piramidowe. Wpływa to bowiem na tworzenie się nieprawidłowych odpowiedzi ruchowych i jest w dużej mierze niezależne od dziecka. Jeśli natomiast chodzi o drugą grupę przyczyn, to związane są one ze zbyt małą liczbą posiadanych doświadczeń sensorycznych i motorycznych oraz pojawiających się nieprawidłowości ruchowych, takich jak:
- nieprawidłowe napięcie mięśniowe – wpływa ono na zaburzenia równowagi, trudności z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała, wzmożone potrzeby w zakresie czucia głębokiego;
- brak prawidłowej kontroli antygrawitacyjnej lub wykształcenie jej nieprawidłowych wzorców wynikające ze znacznie ograniczonej (...)