Studium przypadku – Agnieszka, 7 lat, nadwrażliwość słuchowa i podwrażliwość proprioceptywna
Dziewczynka ma osłabione napięcie mięśniowe oraz problemy ze słuchem. Późno zaczęła mówić, a wcześniej porozumiewała się na migi. Trudnością jest dla niej wyłapywanie niektórych dźwięków. Potrafi też zasłaniać uszy, gdy słyszy mocne, głośne dźwięki. Pojawia się problem z pisaniem – męczy się przy pisaniu, przyjmuje nieprawidłową postawę przy stoliku.
Agnieszka urodziła się w 2014 roku. Jej rodzice są urzędnikami państwowymi. Dziewczynka ma o 5 lat starszą siostrę. Została oceniona pod kątem rozwoju procesów przetwarzania sensorycznego z powodu zauważonych trudności z czynnościami życia codziennego. Bywa, że dość szybko się rozprasza. Boi się mocnego huśtania. Ma problem z utrzymaniem równowagi na hulajnodze. Często się potyka. Nowe rzeczy sprawiają, że potrzebuje asekuracji na placu zabaw. Trudnością jest dla niej jazda na rowerze.
Geneza i dynamika zjawiska
Dziewczynka urodziła się, kiedy jej mama miała 38 lat. Była to druga ciąża. Poród nastąpił w 40 tygodniu poprzez cesarskie cięcie. Decyzja o rodzaju porodu została (...)