Artykuły:
Wspomaganie dziecka słabowidzącego. Usprawnianie percepcji wzrokowej
Nauczyciel pracujący z dziećmi słabowidzącymi powinien stale je obserwować, rozumieć ich potrzeby i dostosowywać metody, środki dydaktyczne oraz tempo przekazywanych treści programowych do możliwości dzieci.
Czytaj więcejPomoce dydaktyczne i środki techniczne w nauczaniu dzieci z uszkodzonym wzrokiem
Jednym z warunków decydujących o powodzeniu edukacji jest aktywne uczestniczenie w edukacji dobrze przygotowanego nauczyciela, który powinien zdawać sobie sprawę z tego, na czym polega nauczanie dziecka z dysfunkcją wzroku
Czytaj więcejPercepcja wzrokowa – praktyczne porady i wskazówki
Usprawnianie percepcji wzrokowej następuje znacznie szybciej, niż percepcji słuchowej. Jest to ważna informacja dla prowadzącego, gdyż może on w dość krótkim okresie oczekiwać pozytywnych rezultatów.
Czytaj więcejPercepcja słuchowa – praktyczne porady i wskazówki
Praca usprawniająca wrażliwość słuchową powinna rozpoczynać się m.in. od wdrażania dziecka do różnicowania dźwięków otoczenia, umiejętności rozróżniania dźwięków podobnych, pracy nad zdolnością do rymowania i wyszukiwania rymów pomiędzy poszczególnymi wyrazami, zapamiętywaniem ciągów sylab, wyrazów i cyfr.
Czytaj więcejDysleksja rozwojowa, czyli specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu
Kiedy kogoś pytamy, czy problem dysleksji jest mu znany, zwykle uzyskujemy odpowiedź twierdzącą. Jednocześnie próba wyjaśnienia tego zjawiska często sprawia kłopot. Tymczasem wiedza na temat dysleksji jest potrzebna – nie tylko nauczycielom, ale także rodzicom dzieci z tymi trudnościami, aby mogli oni wspierać na co dzień swoje pociechy.
Czytaj więcej