Diagnoza i terapia dziecka w wieku żłobkowym z objawami wzmożonego pobudzenia ruchowego – studium przypadku
Dziecko w wieku 19 miesięcy cechujące się wzmożoną potrzebą ruchu, sprawiające trudność opiekunom pod względem zapewnienia mu bezpieczeństwa wzbudziło niepokój rodziców, którzy uważnie obserwowali rozwój córki z uwagi na skomplikowaną sytuację zdrowotną od momentu narodzin. Poszukiwanie przez opiekunów możliwości pomocy dziecku zaskutkowało koniecznością przeprowadzenia diagnozy poziomu rozwoju procesów integracji sensorycznej.
Analiza przebiegu rozwoju dziecka
Zofia, ur. 6.07.2016 r., została zgłoszona na badanie poziomu rozwoju procesów przetwarzania sensorycznego z uwagi na niepokojące objawy w zachowaniu, wymagające określenia przyczyn i strategii niwelujących je, potrzebę monitorowania poziomu rozwoju dziecka z uwagi na skrajne wcześniactwo. Wiek korygowany dziecka w dniu badania wynosił 17 miesięcy.
Dane uzyskane z wywiadu z tatą wskazują, iż dziewczynka urodziła się z ciąży trzeciej, porodu III w 27 HdB, z masą urodzeniową 400 g. Poród odbył się poprzez cięcie cesarskie, dziecko otrzymało 6 punktów w skali APGAR. Okres prenatalny przebiegał z poważnymi utrudnieniami w postaci bardzo wysokiego ciśnienia, hospitalizacji, oszczędnego (...)