Praca z dzieckiem z dyspraksją
Od czasu gdy dr Ayres po raz pierwszy użyła pojęcia zaburzenia integracji sensorycznej, kładąc fundamenty pod zrozumienie dysfunkcji integracji sensorycznej, termin ten był wielokrotnie definiowany w różny sposób przez wielu specjalistów. Pod koniec XX. wieku został osiągnięty konsensus dotyczący terminologii, czego efektem było zaproponowanie terminu „przetwarzanie sensoryczne”, które obejmuje odbiór, modulację, integrację i organizację bodźców sensorycznych oraz reakcje behawioralne na bodźce sensoryczne.
Obowiązująca aktualnie typologia oparta jest na wcześniejszych pracach wielu teoretyków, badaczy i zawiera trzy klasyczne kategorie opisujące zaburzenia przetwarzania sensorycznego. Każda z trzech głównych kategorii jest następnie dopracowana w podtypach. Proponowana typologia została przedstawiona na rysunku i opisana pokrótce poniżej.
Pierwszym głównym typem zaburzeń przetwarzania sensorycznego są zaburzenia modulacji sensorycznej. Charakteryzują się one nieprawidłowym reagowaniem na bodźce sensoryczne i przejawiają się zachowaniem niedostosowanym do stopnia, intensywności i natury bodźca sensorycznego. Zaburzenia modulacji sensorycznej obejmują trzy podtypy: nadwrażliwość sensoryczną, podwrażliwość sensoryczną, poszukiwanie wrażeń sensorycznych.
Drugim głównym typem zaburzeń przetwarzania sensorycznego są zburzenia (...)