Kilkulatkowie zafascynowani są światem fauny. Zwierzęta przyciągają ich uwagę kształtami, ubarwieniem oraz różnorodnością zachowań. Zapewne dlatego bardzo często ich wizerunki pojawiają się samorodnej twórczości dziecięcej.
Poniżej przedstawiamy zabawę, której bohaterką jest zamieszkująca Australię papuga kakadu. Temat i sposób wykorzystania znanego dzieciom tworzywa sprzyja zaangażowaniu ich w działanie plastyczne służące zarazem wielorakiemu aktywizowaniu i integrowaniu doznań zmysłowych. Zabawa ta pozwala na poszerzenie wiedzy przyrodniczej kilkulatków oraz na doskonalenie ich umiejętności manualnych.
Czytaj więcej
Współczesne wychowanie znacznie różni się od sposobu wychowania 50 lat temu. Dostęp do telewizji był znacznie ograniczony, a o Internet był abstrakcją. W związku z tym, dzieci spędzały swój wolny czas z rówieśnikami na świeżym powietrzu – biegały, skakały, wspinały się. Rodzice nie nakładali zbyt wielu zakazów, więc mogły poznawać otaczający ich świat wielozmysłowo. Nikt nie zastanawiał się nad tym, że ma to zbawienny wpływ na rozwój układu nerwowego – taka była rzeczywistość i należało się do tego dostosować. Przed domami czy blokami spotykały się dzieci z całego osiedla. Najczęściej spędzały czas wspinając się na drzewa lub „wisząc” na trzepakach, organizowały podchody, zabawy w berka czy chowanego. Do domu wracały późno – zmęczone i brudne, ale szczęśliwe.
Czytaj więcej
Dzieci mają za zadanie naśladować deszcz.
Czytaj więcej
Z rolek po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym można zrobić nie tylko figurki. Mogą nam one posłużyć do segregowania np. kamyczków czy włochatych kuleczek.
Czytaj więcej